Bursa Haber – Bursa Haberleri

Askerlik yeri sorgulama e-devlet 98/3 tertip askerlik yeri son dakika öğrenme sayfası

98/3 tertiplerin askere gideceğinin duyurulması ve askerlik yerlerinin belli olmasının ardından, askerlik yeri sorgulama sayfasına ilgi yoğun oldu. 98/3 tertip askerlik yeri öğrenme işlemi e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Sayfamızda bulunan askerlik yeri öğrenme sayfasına tıklayarak askerlik yerinizin nereye çıktığını öğrenebilirsiniz. Binlerce gencin silah altına alınacağı 98/3 tertipler için detaylar belli oldu. Askerlik yerleri 98/3 dönemi açıklandı. Askerlik yerleri e-Devlet sistemi üzerinden TC Kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile öğrenilebiliyor. 1998 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu Askerlik şubesinin genel celp dönemi Ağustos 2018 olanlar, b. Celp dönemi Ağustos 2018 olmadığı halde, Ağustos 2018 celp döneminde silâhaltına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar askere gidecek. 1998 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu Askerlik şubesinin genel celp dönemi Ağustos 2018 olanlar, b. Celp dönemi Ağustos 2018 olmadığı halde, Ağustos 2018 celp döneminde silâhaltına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar, Yasal nedenlerle askere sevkleri tehir edilenlerden sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden Ağustos 2018 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.

Askerlik yeri sorgulama e-devlet 98/3 tertip askerlik yeri son dakika öğrenme sayfası

98/3 tertip askerlik yeri sorgulama işlemi, askerliğini yapacak binlerce genci yakından ilgilendiriyor. Ağustos 2018 celp döneminde silah altına alınacak gençlerin araştırdığı askerlik yeri sorgulama işlemi e-devlet sayfası üzerinden yapılabiliyor. 98/3 tertip askerlik yeri öğrenme işlemini sayfamızda bulunan linkten yapabilirsiniz. Ağustos 2018 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 27 temmuz 2018 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 11 eylül 2018 dahil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı Askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır. 1111 sayılı Askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir. Askerlik yeri sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle e-Devlet kapısına giriş yapmalısınız. Askerlik yerleri e-Devlet’in https://www.turkiye.gov.tr/ resmi internet sitesi aracılığıyla öğrenilebilecek. Askeri birliğe katılım gösterecek adayların Askerlik yerlerine erişebilmesi için ilk etapta şayet bir e-Devlet şifreleri bulunmuyorsa, bir kendilerine en yakın yerde bulunan PTT merkezlerinden yalnızca 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi edinmesi gerekmektedir. Sonrasında T.C kimlik numarası ve temin edilen e-Devlet şifresi ile giriş yapılmasının ardından “Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu” şeklinde yazmak Askerlik yeri sonucunu öğrenmek için yeter olacaktır. Akabinde karşılarına çıkan ekranda Askerlik yerlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler görüntülenebilir.

Askere giderken alınması gereken malzemeler nelerdir? – TIKLA ÖĞREN 

ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR-TIKLA ÖĞREN 

E-DEVLET SİTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

ASKERLİK YERLERİ AÇIKLANDI! (98/3 TERTİP)

Askerlik yerleri 98/3 dönemi açıklandı. Askerlik yerleri e-Devlet sistemi üzerinden TC Kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile öğrenilebiliyor.

E-DEVLET ASKERLİK YERLERİ SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Askerlik yeri sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle e-Devlet kapısına giriş yapmalısınız. Askerlik yerleri e-Devlet’in https://www.turkiye.gov.tr/ resmi internet sitesi aracılığıyla öğrenilebilecek. Askeri birliğe katılım gösterecek adayların Askerlik yerlerine erişebilmesi için ilk etapta şayet bir e-Devlet şifreleri bulunmuyorsa, bir kendilerine en yakın yerde bulunan PTT merkezlerinden yalnızca 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi edinmesi gerekmektedir. Sonrasında T.C kimlik numarası ve temin edilen e-Devlet şifresi ile giriş yapılmasının ardından “Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu” şeklinde yazmak Askerlik yeri sonucunu öğrenmek için yeter olacaktır. Akabinde karşılarına çıkan ekranda Askerlik yerlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler görüntülenebilir.

AĞUSTOS 2018 ER CELP DÖNEMİNDE KİMLER ASKERE GİDECEK?

1998 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu Askerlik şubesinin genel celp dönemi Ağustos 2018 olanlar, b. Celp dönemi Ağustos 2018 olmadığı halde, Ağustos 2018 celp döneminde silâhaltına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar, Yasal nedenlerle askere sevkleri tehir edilenlerden sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden Ağustos 2018 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.

Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silahaltına alınacaklarını, Askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 09 temmuz 2018 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle Askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.

Ağustos 2018 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:
Birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) Askerlik şubelerinden 09 – 27 temmuz 2018,

(2) e-devlet üzerinden 09 – 26 temmuz 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

İkinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;
(1) Askerlik şubelerinden 01 – 11 eylül 2018,

(2) e-devlet üzerinden 01 – 10 eylül 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

Sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt işyerlerinden veya ptt kart ile ptt matiklerden alabileceklerdir.

Ağustos 2018 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 27 temmuz 2018 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 11 eylül 2018 dahil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı Askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.

1111 sayılı Askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir.

ASKERLİK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Her ne kadar askerlere gerekli temel tecçizat sağlansa da askere gidenlere tavsdiye edilen bazı kişisel eşyalar bulunmaktadır.

1. Boyuna Asılabilen İpli Cüzdan

2. Banyo Malzemeleri
Şampuan, lif, sabun, kulak temizleme çubuğu almanızda fayda var. Yüz havlusu ve banyo havlusu girişte veriliyor.

3. Kişisel Bakım Malzemeleri
Tırnak makası, cımbız alın veya ihtiyacınız olan başka özel bakım malzemeleri…

4. El ve Yüz İçin Vücut Kremi
Askerde açık alanda hava değişiminden, soğuktan veya sıcaktan el, yüz ve dudak çatlamaları gerçekleşiyor. Bunlar için el, yüz, dudak kremleri almanızda fayda var.

5. İçlik
Acemilik eğitim döneminiz kış mevsimine denk geliyorsa mutlaka içlik alınız.

6. Bot Kilidi ve Valiz Kilidi

7. Traş Malzemeleri
Traş köpüğü, traş bıçağı. Koltuk altı ve genital bölgedeki kılları almak için 2-3 adet banyo traş bıçağı alın. Elektrik ile çalışan traş makinası ve kolonya yasaktır.

8. Saat
Nöbet, içtima, kalkış saati kadar pek çok şey için iyi bir saatinizin olması gereklidir.

9. Ankesörlü Telefon Kartı ve Askercell Hizmeti
Ankesörlü telefon ile konuşmak için telefon kartı alınız. Telefon kartları kantinde satlsa da çabucak tükenmektedir.
2015 ile hizmete giren Askercell hizmeti sayesinde Turkcell faturasız hattınız  

ile kamerasız bir telefona Askercell hizmeti tanımlatıp bu telefon ile gidebilirsiniz.

10. Bot Boyası ve Bot Fırçası
Her sabah botunuz boyalı şekilde içtimalara çıkacağınızdan bot boyası ve fırçası almalısınız.

11. İğne iplik ve Çengelli iğne
Kıyafet onarımı veya yataqınızı düzenli yapmanıza yardımcı olması için yanınızda götürmenizde fayda var.

12. Ortopedik tabanlık ve Vatka
Ayaklarınızın botlarda nasırlanmamasını istiyorsanız369. ortopedik tabanlık ve topuğa koymak için 3-4 vatka alabilirsiniz. Ayak topuğunuz 3. günden sonra bota vurmaya, ezilmeye başlayacaktır vatkayı topuğunuz ile botunuz arasına yerleştirerek bunu engellemiş olursunuz.

13. Askılık

14. Islak Mendil ve Selpak

15. Yara bandı ve Kulak tıkacı

16. Sivil Giysiler
Çarşıya çıktığınızda giyebilmek için yanınızda bir miktar sivil kıyafet de bulunmalıdır.

17. Bankamatik Kartı

18. Mantar Kremi

19. Seccade (Namaz Kılıyorsanız)

Askerde Neler Veriliyor?

Katılacağınız birlikte işlemlerinizin ardından malzemeleriniz bir çanta içinde teslim edilecektir. Size verilecek malzemelerin listesi birlikten birliğe, mevsimden mevsime farklılık gösterse de aşağıda ki gibidir.

Parka (1 adet)
Elbise – Apoletsiz (1 adet)
Gömlek – Apoletsiz (1 adet)
Yazlık ve kışlık şapka (1 adet)
Eşofman Takımı (1 adet)
Pijama takımı (1 adet)
Kışlık ya da yazlık bot (1 adet)
Spor ayakkabısı (1 adet)
Terlik (1 adet)
Kışlık ya da yazlık çorap (2 adet)
Spor çorap (1 adet)
Don (2 adet)
Yün içlik (1 adet)
Fanila (2 adet)
Atlet (1 adet)
Eldiven (1 adet)
Palaska (1 adet)
Çanta (1 adet)
Spor şortu (1 adet)
Banyo şortu (1 adet)
Banyo havlusu (1 adet)
Yüz havlusu (1 adet)
Diş macunu (1 adet)
Diş fırçası (1 adet)
Şampuan (Aylık 200 ml.)
Traş Köpüğü (Aylık bir tüp)
Permatik (Aylık 4 adet)
Kulak tıkacı (1 adet)
Nefte (1 adet)
Künye levhası (2 adet)
Künye zinciri (1 adet)

Celp dönemi nedir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Askerlik çağına gelmiş, erkek çocuklarının nüfusa bağlı oldukları il yada ilçedeki askerlik şubeleri tarafından askere alınacakları dönemi yada zamanı gösteren çizelgelere “Celp dönemi” denir.
Celp dönemi birbirini takip eden iki celbin, başlangıç tarihleri arasındaki süredir. Türkiye’de lise mezunu kişiler 12 ay, 4 yıllık üniversite mezunu kişiler ise 6 ay kısa dönem askerlik yapıyorlar. 4 yıllık üniversite mezunlarının kısa dönem mi yoksa uzun dönem mi askerlik yapacağı çeşitli faktörlere bağlı olarak bilgisayar ortamında gerçekleştiriliyor.

Celp döneminin amacı nedir?

Okulunu uzatan yada farklı zamanlarda diploma alan öğrencilerde dahil olmak üzere her yıl askere alma işleminin düzenin sağlamak üzere celp dönemleri açıklanır. Bu dönemlere belirli başvuru tarihleri vardır. Bu celp dönemlerine başvuru tarihlerini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız. Bu celp dönemleri sayesinde kafanıza göre gidip beni askere alın diyemezsiniz.

Yukarıda celp dönemlerinde ve son başvuru tarihlerinden bahsetmiştik. Bu tarihleri takip ederek hangi celp döneminde askere gidilecekse o dönemin tercihini e-devlet sistemi ile yapabilirsiniz. E-devlet sisteminde yer alan bakanlıklardan olan Milli Savunma Bakanlığı askerlik görevini yerine getirecek olan vatandaşlara işlemlerini kolaylıkla yapabilmeleri için hizmet vermektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ