Bursa Haber – Bursa Haberleri

Kurban bayramı ne zaman? Tatil 9 gün mü?

Kurban bayramı için artık 1 aydan daha kısa bir süre kaldı. Hem kurban ibadetini yerine getirmek isteyenlerin hem de tatil planı yapanların akıllarına takılan soru “Kurban bayramı ne zaman, kurban bayramı tatili 9 gün mü” vb. soruların yanıtını merak ediyorlar.

Kurban bayramı ne zaman? Tatil 9 gün mü?

İslam aleminin en önemli ikinci bayramı olan Kurban bayramı için çok kısa bir zaman kaldı. Vatandaşlar kurban almak için hem de tatil planı yapmak için hazırlıklarına başladı. Peki 2018 Kurban bayramı ne zaman başlayacak? Bu kurban bayramında tatil 9 gün mü olacak? Resmi açıklama geldi mi? İşte tüm ayrıntılar…

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban bayramı arefe günü 20 Ağustos Pazartesi günü. Kurban bayramının ilk günü ise 21 Ağustos Salı günü. Toplamda Kurban bayramı 4 gün sürecek. 24 Ağustos Cuma günü ile son bulacak. 

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?

Normalde Kurban bayramı tatili 20 Ağustos Pazartesi arefe günü yarım gün tatil ile başlıyor. Ama ondan önce haftasonu tatili var. Tatiller birleştirilirse şu şekilde bir tablo ortaya çıkıyor…

KURBAN İLE İLGİLİ DETAYLAR

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır. 

Not: Kurban ile ilgili bilgiler kurul.diyanet.gov.tr adresinden alınmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ