Bursa Haber – Bursa Haberleri

Irak PKK’nın vurulmasından rahatsız oldu! Asker gönderiyor…

TÜRKİYE’nin Irak’ın kuzeyindeki PKK varlığına yönelik operasyonları Irak hükümetini rahatsız etti. Irak Ulusal Güvenlik Meclisi, Türkiye’nin Irak’taki operasyonlarının belgelenip BM’ sunulması ve Türkiye-Irak sınırı boyunca asker yerleştirilmesi kararlaştırıldı.

Irak PKK’nın vurulmasından rahatsız oldu! Asker gönderiyor…

IRAK Ulusal Güvenlik Meclisi, Başbakan Haydar el İbadi başkanlığında toplandı. Toplantıda Türkiye’nin Irak’taki operasyonlarının belgelenip Birleşmiş Milletler’e (BM) sunulması ve Türkiye-Irak sınırı boyunca asker yerleştirilmesi kararlaştırıldı.

Haydar el İbadi başkanlığında toplanan Irak Ulusal Güvenlik Meclisi, güvenlikle ilgili dört karar aldı. Irak Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, görüşmede güvenlik ve istikrar ile toprak ve hava sahası gibi ülkenin egemenliğine yönelik ihlallerin belgelenmesi konularının görüşüldüğü belirtildi. Federal polisin başlıca görev ve sorumluluklarının görüşüldüğü toplantıda, Basra’daki gösteriler de değerlendirildi. Irak Ulusal Güvenlik Meclisi’nin aldığı kararlar şöyle:

TÜRKİYE’Yİ BM’YE ŞİKAYET EDECEĞİZ…

1. İçişleri Bakanlığı Federal polisi tekrar örgütlenmesi için gözden geçirecek. 

2. Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin Irak hava sahasına yönelik ihlallerini Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde belgelemek ve Ulusal Güvenlik Meclisi’nin gündemine getirmek.

TÜRKİYE SINIRINA ASKER YIĞACAĞIZ…

3. Türkiye-Irak sınırının güvenliğinin sağlanması ve ihlallerin önüne geçilmesi amacıyla sınır boyunca asker yerleştirilmesi ve gerekli ihtiyaçların karşılanması için hazırlıkların tamamlanması.

4. Irak ve Macaristan İçişleri Bakanlıkları arasında “karşılıklı güvenlik anlayış bildirisi”nin görüşülmesi ve onaylanması için İçişleri Bakanlığı’na yetki verilmesi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ