Bursa Haber – Bursa Haberleri

Asprin içmek kanseri önler mi?

Her gün asprin içmek sağlıklı mı, asprin kanseri önler mi? Onyıllardır kullanılan asprinle ilgili her gün yeni bir araştırma ortaya çıkıyor. elmaelma.com’un haberine göre her gün 1 asprin içmek meme kanseri ve kolon kanseri riskini azaltıyor.

Aspirin hangi kanseri önler? Neredeyse bir yüzyıldır ilaç dolaplarında yer alan yaygın olarak kullanılan ağrı kesici olan aspirinin hastalıkları önlemede de kullanıldığını biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar düzenli olarak içilen aspirinin kanseri önlediğini ortaya çıkarıyor. Peki aspirinin düzenli olarak içilmesi hangi kanseri önlüyor? İşte bu soruların yanıtları elmaelma.com’un haberinde… 

MEME KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR!

Düşük dozda kullanılan aspirin vücuttaki östrojen ve progesteron hormonlarının seviyesini düşürüyor. Böylece meme kanseri riski de azalmış oluyor.Amerika’da bir kanser merkezi araştırmacıları, haftada üç veya daha fazla kez aspirin alan 57 bin kadın arasında meme kanseri riskinde yüzde 16’lık bir azalma olduğunu belirtti.

KOLON KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR 

Düzenli olarak alınan düşük doz aspirin, kalp rahatsızlığı ve kolon kanseri riskini azalltığı bilinse de araştırmacılar, yaptıkları son araştırmalarında bebek aspirini kullanımı ve meme kanseri riskinde azalma arasında bir bağ olmadığını kaydetti. Araştırmacılar, kadınların meme kanserine karşı kendilerini korumak için düşük doz aspirin kullanmalarını öneriyor. Ancak bebek aspirini ile kanseri önleme arasında kesin bir bağlantı olduğunu gösteren daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğini kaydettiler.

Kaynak: elmaelma.com

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ