Bursa Haber – Bursa Haberleri

Çingene Kızı mozaiğinin parçaları sergiye hazırlanıyor

ABD’den Türkiye’ye iadesi sağlanan Zeugma Çingene Kızı mozaiğinin kayıp parçaları, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılacağı lansman sonrasında vatandaşların ziyaretine açılacak.

Çingene Kızı mozaiğinin parçaları sergiye hazırlanıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de kaçak kazılar yoluyla 1960’lı yıllarda gün ışığına kavuşan ve ardından yurt dışına kaçırılan Zeugma Çingene Kızı Mozaikleri’nin eksik parçalarının sergiye hazırlandığı bildirildi.

SERGİLENECEK

ABD’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Devlet Üniversitesi’ne satılan ve çalıntı olduğu anlaşılana kadar burada sergilenen eserlerin kasım ayının sonunda ait olduğu topraklara geri döndürüldüğü vurgulanan açıklamada, Bakan Mehemt Nuri Ersoy’un tanıtımını yapacağı parçaların Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergileneceği ifade edildi.

Çingene Kızı mozaiğinin parçaları sergiye hazırlanıyor

TANITIMI YARIN YAPILACAK

Açıklamaya göre, Bakan Ersoy’un katılımıyla müzede gerçekleştirilecek lansman yarın saat 11.00’de yapılacak. Eserler geçici sergide kısa bir süre vatandaşların ziyaretine de açık olacak. Daha sonra sergiden kaldırılacak olan eserlerin kalıcı yerlerine alınması için çalışma yürütülecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ