Bursa Haber – Bursa Haberleri

Soylu: ABD bizi tehdit etti

Fırat’ın doğusuna düzenlenecek operasyon öncesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan çarpıcı açıklamalar geldi. Soylu “Fırat Kalkanı Harekatı yaptık, Amerika bize ‘yap’ demedi. Zeytin Dalı Harekatı yaptık, bizim karşımıza çıktı, tehdit etti. Beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü. Uluslararası bir kuşatma ortaya koymaya çalıştı ama Allah’a şükürler olsun Türkiye bunu da aştı” ifadelerini kullandı.

Resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Pakistan’da Türk Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelen Soylu, dünyanın zor bir dönemden geçtiğini, Afganistan’dan Pakistan’a, Afrika hattından Suriye hattına, Ürdün’den Lübnan’a kadar Müslüman coğrafyada ciddi bir istikrarsızlık yaşandığını belirtti.

AMERİKA BİZE “YAP” DEMEDİ

Türkiye’nin bu büyük oyunda, bu bilek güreşinde, elinin bir tarafını masaya yapıştırmamaya ve ayakta tutmaya çalışan bir ülke görünümünde olduğunu ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

“Fırat Kalkanı Harekatı yaptık, Amerika bize ‘yap’ demedi. Zeytin Dalı harekatı yaptık, bizim karşımıza çıktı, tehdit etti. Beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü. Uluslararası bir kuşatma ortaya koymaya çalıştı ama Allah’a şükürler olsun Türkiye bunu da aştı. Şimdi Fırat’ın doğusunda esas itibarıyla yapmaya çalıştığı da çok net ve açık. ABD bizi Kuzey Irak’ta çerçevelemeye çalıştı, bizi Afrin’de çerçevelemeye çalıştı. Şimdi bizi bir taraftan Fırat’ın doğusunda çerçevelemeye çalışacak. Türkiye ona müsaade etmedi, şimdi buna müsaade etmeyecek. Bilmenizi isterim. Bu çerçevelemenin esası şu: Türkiye’nin hareket kabiliyetini daraltmak. Türkiye’nin çevre ülkeleriyle, dünya ülkeleriyle kurduğu ilişkiyi zayıf bir banda oturtmak. Esas itibarıyla da tırnak içinde söylüyorum, doğruyu söylemesini engellemek. Bu kadar açık ve net. Türkiye’nin bütün coğrafyalarla irtibatlarını mümkün olduğunca kesmek.”

MEHMETÇİK EMİR BEKLİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna operasyon düzenleneceğini söylemesi üzerine sınırdaki hareketlilik arttı. Özgür Suriye Ordusu’na bağlı bağlı birlikler de elleri tetikte gelecek emri bekliyor. Sınırdaki hareketlilik her geçen gün sürüyor.

ANKARA’DAN ABD ASKERİ VURGUSU

Ankara, söz konusu operasyonda bölgede bulunan Amerikan askerlerinin hedefte olmadığını vurguluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ