Bursa Haber – Bursa Haberleri

Çavuşoğlu’ndan ABD’nin Suriye kararıyla ilgili açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye’den çekilme kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Çekilmeyi ABD ile birlikte koordine etmeliyiz” dedi.

Çavuşoğlu’ndan ABD’nin Suriye kararıyla ilgili açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD’nin Suriye’den çekilme kararını memnuniyetle karşılıyoruz dedi. Çavuşoğlu, “Çekilmeyi ABD ile birlikte koordine etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, “Türkiye ile Malta arasında siyasi ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi: Akdeniz’de karşılıklı saygı ve refah modeli yaratılması” toplantısına katıldı. Çavuşoğlu, mevkidaşı Carmelo Abela ile ortak basın toplantısı düzenledi.  “Siyasi sürece odaklanılmalı” mesajını veren Çavuşoğlu, ABD’nin kararıyla ilgili şunları söyledi:

ABD’NİN SURİYE’DEN ÇEKİLME KARARI
“ABD’nin kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Siyasi çözüm için önemli bir adım. Bu noktadan sonra siyasi sürece odaklanmalıyız. Çok uzun zamandır DEAŞ’la mücadele ediyoruz. DEAŞ’ın yenilgiye uğratıldığını düşünüyoruz. ABD’nin geri çekilmesi konusunda koordinasyon gerekiyor. Türkiye ve ABD çekilmeyi koordine etmeli. Çekilmede bir boşluk olmamalı. Münbiç haritamız da mevcut. YPG/PKK’nın da aralarında olduğu terör örgütlerine yer verilmemeli.”

TRUMP “EVE DÖNME ZAMANI” DEMİŞTİ
ABD Başkanı Donald Trump Cuma günü Twitter sayfasından arka arkaya yaptığı açıklamalarla Suriye’den çekilme kararını savunmuştu.
Trump, “Suriye’den çıkış sürpriz değildi. Bunun için yıllardır uğraşıyorum ve 6 ay önce, bunu yapmak istediğimi açıkladığımda, biraz daha kalmayı kabul ettim. IŞİD, Rusya, İran, Suriye ve diğerlerinin yerel düşmanı. Biz orada bir şey başardık. Şimdi eve dönme ve yeniden inşa etme zamanı” demişti.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ