Bursa Haber – Bursa Haberleri

Gitarını açık beyin ameliyatı olurken çaldı

Beynindeki tümörün özellikle parmaklarındaki hareket kabiliyetine engel olmaması için ameliyat olan müzisyen açık beyin ameliyatı olurken gitar çaldı. Doktorlar ise bu yolla beynin zarar görme riskinin azaltıldığını söyledi.

Gitarını açık beyin ameliyatı olurken çaldı

GÜNEY AFRİKALI caz müzisyeni Musa Manzini, beynindeki tümör neden ile ameliyat oldu. Ancak bilinci açık bir şekilde yapılan ameliyat sırasında Manzini, gitar çalmayı da ihmal etmedi.

Ameliyatı gerçekleştiren beyin cerrahlarından Dr. Basil Enicker, Manzini’nin neden uyuşturulmadığını açıkladı ve şu ifadeleri kullandı:  “Bu yolla tümörü almadan önce beynin bölgelerini test etme fırsatımız var. Bu yöntem tümörün daha iyi alınmasını sağlarken, beynin zarar görmesi riskini de azaltıyor” 

Doktorların bu yolla felç ya da beynin istemli hareketleri kontrol eden motor korteksinin zarar görme rsikini azaltmayı hedefledikleri belirtiliyor. Aynı zamanda üniversite hocası olan Manzini’nin geçen hafta Durban kentindeki Chief Albert Luthuli Hastanesi’nde yapılan ameliyatının iyi geçtiği açıklandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ