Bursa Haber – Bursa Haberleri

CHP-İYİ Parti ittifakı genişliyor 21 ilde anlaşılmıştı sayı arttı

CHP ile İYİ Parti arasındaki yerel seçim ittifakında 21 büyükşehir için el sıkışılmıştı. CHP ile İYİ parti heyetlerinin görüşmelerinde ittifak yapılan büyükşehirlerin sayısının artırılmasına kararv erildi. İttifaka bazı ilçeler de dahil edildi.

CHP-İYİ Parti ittifakı genişliyor 21 ilde anlaşılmıştı sayı arttı

KEMAL Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener’in CHP Genel Merkezi’ndeki son buluşmasında anlaşma sağlanmasına rağmen CHP ile İYİ Parti arasındaki ittifak görüşmelerinin sürdüğü ortaya çıktı. İki partinin heyetleri 21 olarak açıklanan ittifakın daha da genişletilmesinde anlaştı.

CHP’NİN 8 BELEDİYESİ’NDE İYİ PARTİ ADAY ÇIKARMAYACAK… Habertürk’ün haberine göre, CHP’nin yönetimdeki 8 il belediyesinde; Edirne, Kırklareli, Yalova, Çanakkale, Zonguldak, Giresun, Burdur ve Sinop’ta, İYİ Parti’nin aday çıkarmaması üzerinde duruluyor. Kaynaklar bu kararın “işbirliğinin doğası gereği” olduğunu vurguluyor.

İYİ PARTİ’YE VERİLEN İLLER HANGİLERİ?.. Buna karşılık CHP de Afyonkarahisar, Düzce, Elazığ, Isparta, Nevşehir ve Osmaniye’de İYİ Parti adayını destekleyebilir.

BAHÇELİ’NİN MEMLEKETİNDE İYİ PARTİ ADAYI YARIŞACAK… Eğer bu gerçekleşirse, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de, MHP ile İYİ Parti’nin adayları yarışacak. MHP’nin mevcut başkan Kadir Kara ile gireceği seçimlerde, İYİ Parti ise 2004 ve 2009 seçimlerinde AK Parti’den Osmaniye’de belediye başkanı seçilen Davut Çuhadar’ı aday göstermeyi planlıyor.

ERZURUM’DA YARIŞ, KAHRAMANMARAŞ’TA İŞBİRLİĞİ… Görüşmeler kapsamında karar verilmesi beklenen iller arasında Erzurum ve Kahramanmaraş da bulunuyor. İYİ Parti’nin adayını açıkladığı Erzurum’da, CHP’nin aday çıkaracağı ve bu kentin, Mersin gibi işbirliğinin dışında bırakılabileceği konuşuluyor. Kahramanmaraş’ın ise, işbirliğine dahil edilebileceği belirtiliyor.

İLÇELER MASADA… İllerde anlaşmaya yakın olan iki partiyi zorlayan konu ise ilçelerin kime bırakılacağı. Edinilen bilgilere göre, CHP Ankara’da Haymana, Şereflikoçhisar, Evren, Akyurt, Çamlıdere, Çubuk, Kahramankazan, Pursaklar, Beypazarı ve Nallıhan’ı; İzmir’de ise Kiraz, Torbalı ve Tire’yi İYİ Parti’ye bırakmayı önerdi. Ancak bu öneriyi İYİ Parti yeterli görmedi. Etimesgut başta olmak üzere bazı başka ilçeler de talep edildi. O nedenle Ankara, İstanbul ve İzmir’in ilçelerine yönelik görüşmeler sona bırakıldı. Sürecin Ocak ayının ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ