Bursa Haber – Bursa Haberleri

Bakan Kurum açıkladı! İşte 4 günlük poşet bilançosu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, paralı poşet uygulaması hakkında bir son dakika açıklaması yaparak 4 günlük uygulama sonucunda plastik poşet kullanımının yaklaşık yüzde 50 azaldığını söyledi.

Bakan Kurum açıkladı! İşte 4 günlük poşet bilançosu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Sanayi Odası’nda düzenlenen “Çevre Mevzuatı Kapsamında Farkındalığın Artırılması” toplantısına katıldı. Bakan Kurum buradaki konuşmasında, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik alışveriş poşetlerin 25 kuruştan satılmaya başlanması uygulamasına değinerek 4 günlük uygulama sonucunda poşet kullanımın yüzde 50 azaldığını açıkladı. 

HEDEF, KULLANIMI YÜZDE 90 AZALTMAK: “Derdimiz para değil çevreye olan tahribatı en aza indirmek” diyen Kurum, “25 kuruş alıyoruz 15 kuruşunu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca bir kaynak olarak kullanılacak. Burdan bir gelirimiz söz konusu değil” ifadelerini kullandı. Ardından Kurum şunları söyledi;

“2019’dan önce yıllık 30-35 milyar adet plastik poşet tüketiyorduk. Hedefimiz kişi başına 440 olan plastik poşet kullanımını yakın zamanda yüzde 90 oranında azaltarak 2025’te 40’a düşürmek” 

SOSYAL MEDYADAKİ PAYLAŞIMLARI: Paralı poşet uygulamasıyla ilgili sosyal medyada yapılan eğlenceli paylaşımlara da değinen Kurum, “Kampanya başladığından beri Sosyal medyamızda da videolar, gösterimler oluyor. Bizlerde tebessümle izliyoruz. Tabi ki bizim de yanlışlarımız varsa o yanlışlara ilişkin düzenlemeler yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca burada milletimizin pratik zekasını da görmüş oluyoruz” dedi. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ