Bursa Haber – Bursa Haberleri

Estetik operasyonlar hayatını kararttı

Estetik çene ameliyatı için Türkiye’ye gelen Suudi genç kız Shoq Khlalid Alharbi, adeta felaketi yaşadı. Genç kız aradan 3 yıl geçmesine rağmen hala ameliyatlarla düzeltilmeye çalışılıyor.

Estetik operasyonlar hayatını kararttı

Shoq Khlalid Alharbi’ye iddiaya göre ameliyatta bakteri bulaştı ve vücudunda deri kaybı oluşmaya başladı. Bir türlü tedavi edilemeyen enfeksiyon nedeniyle organ yetmezliği yaşamaya başlayan Alharbi, 3 yıl içerisinde tedavi olabilmek için 56 operasyon daha geçirdi. Genç kız daha sonra operasyonu gerçekleştiren doktor ve hastaneden şikayetçi oldu.

Estetik operasyonlar hayatını kararttı

SADECE ÇENE AMELİYATI OLACAKTI

Londra’da bir üniversitede okuyan Shouq Khalid Alhabri , sosyal medyada paylaşılan estetik operasyonlardan etkilenerek İstanbul’da özel muayenehanesi olan estetik cerrahı Ö.E ile iletişime geçti. Daha sonra 27 Temmuz 2015’te annesi ve kız kardeşi ile İstanbul’a gelen Alharbi, başlangıçta sadece çene ameliyatı olmak için cerrahla görüştü. Görüşmede genç kızın, doktorun da yönlendirmesi ile belden yağ aldırma ve kalça silikon estetiği yaptırmaya karar verdiği iddia edildi.

Estetik operasyonlar hayatını kararttı

MORARMA VE ÇÜRÜME BAŞLADI

Toplam 10 bin dolara anlaşan Alharbi, 4 Ağustos 2015’de cerrahın anlaşması olduğu ileri sürülen özel bir hastanede gerekli tahliller ve tespitlerin yapılmasının ardından ameliyata girdi. Çene ve diğer ameliyatların ardından genç kızın sağlık durumu kötüleşmeye başladı. Narkozun etkisinden çıktıktan sonra durumu ağırlaşan Alharbi’nin, operasyon geçirdiği bölgelerde koyu renkli yumru büyüklüğünde morarmalar ve çürümeler oluştu.

BAŞKA HASTANEYE YATIRILDI

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre, aile sağlık durumu giderek kötüleşen genç kızın tam teşekküllü bir hastaneye nakil edilmesini istedi. Ancak hastane yönetimi hastanın yüzde 80 hayati tehlikesinin olduğunu belirterek, ailenin talebini geri çevirdi. Bunun üzerine aile, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu ile görüştü ve kızlarının hastaneye nakil edilmesi yardım istedi. Başkonsolosluğun da girişimi ile Alharbi’nin hastaneye yatışı yapıldı.

Estetik operasyonlar hayatını kararttı

ALMANYA’YA GÖNDERİLDİ

Burada 1 ay içinde 21 ayrı ameliyata giren genç kızın tedavi masrafları toplam 519 bin 814 lira tuttu. Daha sonra hastanenin de yönlendirmesi ile genç kızın tedavisinin Almanya’da devam ettirilmesi kararlaştırıldı. 11 Eylül 2015’te Alharbi’nin nakli özel bir ambulans uçakla Almanya’daki hastaneye yapıldı.

NEYİ VAR NEYİ YOK SATTI

Almanya’da da 36 kez ameliyat masasına yatan Shouq Khalid Alhabri’nin buradaki tedavi masrafları ise yaklaşık 60 bin euro tuttu. Baba Alharbi’nin bu süreçte kızının tedavi masraflarını ödeyebilmek için Suudi Arabistan’da bulunan villa tipi 2 gayrimenkul ve 2 lüks aracını sattığı, üzerine bir de 2 milyon 500 bin riyal borç aldığı iddia edildi. Devam eden tedavi kapsamında birkaç operasyona daha girmesi gereken Alharbi’nin, maddi imkansızlıklar nedeniyle ameliyat olamadığı ileri sürüldü.

Estetik operasyonlar hayatını kararttı

TAZMİNAT DAVASI AÇTI

Genç kız, 3 yılın ardından mahkemeye başvurarak maddi ve manevi tazminat davası açtı. Davacı, haksız eylem nedeniyle uğradığı zararın giderilmesi için şimdilik 539 bin 814 Türk Lirası 75 kuruş, 59 bin 114 Euro 32 sent ve 28 bin dolar maddi tazminat ile 200 bin lira olan manevi tazminatın davalılar tarafından ödenmesini istedi.

Estetik operasyonlar hayatını kararttı

CERRAH: SAĞLIK SORUNU YOKTU

Öte yandan açıklama yapan estetik cerrahı Ö.E, genç kızın operasyondan 1-2 gün sonra taburcu olduğunu olaydan sonra hep birlikte dışarıda yemek yediklerini, bu sürede hiçbir sağlık sorununun olmadığını belirtti. Aynı ameliyatı Alharbi’nin diğer kız kardeşine yaptığını da belirten Ö.E, operasyondan yaklaşık 8 gün sonra Shouq Khalid Alharbi’nin şikayetlerinin başladığını söyledi. Söz konusu rahatsızlığın kalça bölgesindeki hijyen sorunlarından dolayı yaşanmış olabileceğini kaydeden Ö.E, ayrıca olaydan sonra ailenin kendisiyle irtibata geçmediğini dile getirdi.

Estetik operasyonlar hayatını kararttı

İLK DURUŞMA 5 MART’TA

Dava dosyasını inceleyen mahkeme, ön inceleme duruşmasının 5 Mart 2019 görülmesine karar verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ