Bursa Haber – Bursa Haberleri

Haç çıkarma törenine ezan molası

Bursa’da, Hazreti İsa’nın doğumunun yıl dönümü nedeniyle denizden haç çıkarma töreni düzenlendi. Tören esnasında ezan okununca Fener Rum Patriği Bartholomeos, törene ezan bitene kadar ara verdi.

Haç çıkarma törenine ezan molası

Bursa’nın Mudanya ilçesi Tirilye Mahallesi’nde ilk kez gerçekleştirilen etkinlikte, Rum Ortodoks Kilisesi geleneğine göre Hazreti İsa’nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü nedeniyle, ayin ve denizden haç çıkarma töreni düzenlendi.

Törene Fener Rum Patriği Bartholomeos da katıldı. Faruk Çelik Kültür Merkezi’nde düzenlenen 3 saatlik ayinin ardından Patrik Bartholomeos, din adamları ve çok sayıda Ortodoks vatandaş Tirilye sahiline geldi.

HAÇ ATILACAĞI SIRADA EZAN OKUNDU

Dua edildikten sonra denize haç atılacağı sırada öğle ezanı başladı. Bunun üzerine Bartholomeos, törene ara verdi. Ezanın bitmesinin ardından devam eden törende, Patrik Bartholomeos haçı denize attı.

Bursa’da haç çıkarma törenine ezan molası ViDEO

Haç çıkarma törenine ezan molası

6 KİŞİ HAÇ İÇİN YARIŞTI

İskeleden 5 metre açıkta duran tekneden soğuk suya atlayan 6 kişi, haçı almak için yarıştı. Haçı alan kişi, sahildekiler tarafından alkışlarla kutlandı.

Haç çıkarma törenine ezan molası

Ardından Patrik Bartholomeos ve rahipler gökyüzüne beyaz güvercin bıraktı. Katılımcılara tören ve yürüyüş sırasında Mudanya Belediye Bandosu eşlik etti.

Haç çıkarma törenine ezan molası

Haç çıkarma törenine ezan molası

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ