Bursa Haber – Bursa Haberleri

26 kişinin serveti 3,8 milyar kişinin toplam varlığına eşit

İngiltere merkezli sivil toplum örgütü Oxfam’ın yayımladığı rapora göre, 2018’de, dünyadaki en zengin 26 kişinin varlığı, en yoksul 3,8 milyar kişinin toplam varlığına eşit hale geldi.

26 kişinin serveti 3,8 milyar kişinin toplam varlığına eşit

Dünyadaki en zengin 26 kişinin servetinin, geçen yıl 3,8 milyar yoksulun toplam varlığına eşit hale geldiği, bu tablonun ortaya çıkmasında, büyük şirketlerin ödediği vergileri düşüren, halkın çoğunluğunun yararlandığı kamu hizmetlerinde ise kesintiye giden hükümetlerin sorumlu olduğu belirtildi.

“Kamu Yararı ve Şahsi Servet” başlıklı raporda, geçen yıl serveti 1  milyar doların üzerinde olan kişilerin toplam varlığının yüzde 12 arttığı, buna  mukabil dünyanın yoksul yarısını oluşturan 3,8 milyar kişinin toplam servetinin  yüzde 11 azaldığı belirtildi.

Örgüt, bu tablonun ortaya çıkmasında, bir yandan büyük şirketlerin ödediği vergileri düşürürken diğer yandan halkın çoğunluğunun yararlandığı kamu  hizmetlerinde kesintiye giden hükümetlerin sorumlu olduğunu savundu.

Dünyada toplam vergi gelirlerinin her 1 dolarının ancak 4 sentinin  servet vergilerinden elde edildiğine dikkat çekilen raporda, dünyanın en zengin yüzde 1’inin ödediği vergilerin yarı yarıya artırılması halinde, 262 milyon  çocuğa temel eğitim verilebileceği ve 3,3 milyon insanın hayatını kurtarabilecek  sağlık harcaması yapılabileceği ifade edildi.

Bunun yanında örgüt, servet ve kurumlar vergisi türünden vergilerin,  zengin ülkelerde ya ortadan kaldırıldığı ya da düşürüldüğüne dikkati çekti.

Zengin ülkelerde 1970 yılında kurumlar vergisi oranı ortalama yüzde 62  iken, 2013’te ortalama yüzde 38’e kadar geriledi. Halen yoksul ülkelerde bu oran  ortalama yüzde 28 seviyesinde bulunuyor.

Oxfam’ın 2017’de yayımladığı raporda dünyadaki en zengin 43 kişinin  serveti, dünyanın yoksul yarısının toplam servetine eşit olduğu ifade edilmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ