Bursa Haber – Bursa Haberleri

Davos Zirvesi dünya liderlerinden yoksun kaldı

Ülkelerindeki sorunlarla boğuşan ABD, İngiltere ve Fransa liderleri zirveye katılmayacak.

Davos Zirvesi dünya liderlerinden yoksun kaldı

Dünyanın çeşitli yerlerinden siyaset ve iş dünyasındaki birçok önemli ismi bir araya getiren ve Davos Zirvesi olarak bilinen Dünya Ekonomik Forumu başladı.

Her yıl çok sayıda dünya liderinin katılımı ile gerçekleşen zirveye, bu sene ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gibi isimlerin katılmaması ise dikkat çekti.

ZİRVENİN GÜNDEMİ

Öte yandan zirvede; bu sene, iklim değişikliği, yavaşlayan küresel ekonomi ve merkez bankalarından gelecek olası durgunluğa verilen tepkilerin ele alınacağı kaydedildi.

KRİZLER DAVOS’A GİDEN YOLU KAPADI

Trump’ın, ABD’de yaşanan ‘hükümet kapama’ krizi sebebi ile zirveye katılmayacağı bilinirken, May’in ise Avrupa Birliği ile yaşadığı Brexit krizi sebebi ile Davos’a gelmeyeceği kaydedildi. Avrupa basını, Macron’un zirveye katılmama gerekçesi olarak ise Fransa’da uzun süredir devam eden Sarı Yelekliler protestolarını işaret etti. Rusya Devlet Başkanı’nın programa katılıp katılmayacağı ise henüz belli değil.

Davos Zirvesi dünya liderlerinden yoksun kaldı

MERKEL ORADA OLACAK

Zirveye katılması beklenen siyasetçiler arasında ise Almanya Başbakanı Angela Merkel, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Belçika Başbakanı Charles Michel ve Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro gibi isimlerin olduğu belirtildi.

Davos Zirvesi dünya liderlerinden yoksun kaldı

TÜRKİYE’Yİ TEMSİLEN ÜST DÜZEY HEYET

Bu sene yaklaşık 2 bin 500 ismi ağırlaması beklenen Davos’a, Türkiye’den Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın katılması bekleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ