Bursa Haber – Bursa Haberleri

Uygulamalar kişisel verilerinizi Facebook ile paylaşıyor

Facebook’un kişisel verileri ihlal ettiğine dair yapılan çok sayıda haberin ardından konuyla ilgili yeni bir iddia, ABD merkezli ekonomi ve finans gazetesi Wall Street Journal’dan geldi.

Uygulamalar kişisel verilerinizi Facebook ile paylaşıyor

Wall Street Journal, yürüttüğü araştırmalar ve testler sonucu, akıllı telefonlardaki çok sayıdaki uygulamanın hassas kişisel verileri direkt Facebook ile paylaştığını ortaya koydu.

ÇOK SAYIDA TELEFON UYGULAMASI FACEBOOK’A KİŞİSEL VERİ GÖNDERİYOR

Kadınların ne zaman regl oldukları ya da yumurtladıklarını kaydeden uygulamalardan kişilerin finansal durumlarını girdiği ev arama uygulamalarına kadar çok sayıda programın, bu verileri Facebook’a gönderdiği öne sürüldü. Hatta bu uygulamaları kullanan kişilerin, Facebook hesapları olmasa bile verilerinin paylaşıldığı iddia edildi.

Gazetenin test ettiği 70 popüler uygulamanın en az 11’inin hassas kişisel verileri paylaştığı belirtildi. Facebook’un kullanıcılarının eğilimlerini anlamaları için uygulamaların hizmetine sunduğu yazılım geliştirme programı aracılığıyla bu verilerin paylaşıldığı ifade edildi.

Uygulamalar kişisel verilerinizi Facebook ile paylaşıyor

KADINLARIN ŞAHSİ BİLGİLERİ DE SIZDIRILIYOR

Facebook sözcüsü, gazeteye yaptığı açıklamada, bu durumun Facebook’un ‘uygulamalarla yaptığı anlaşmaları ihlal ettiğini, bütün uygulamalara kullanıcılarının hassas verilerini paylaşmamalarını’ söylediklerini aktardı.

Gazeteye göre kalp ritmini ölçen Instant Heart Rate, kadınların adet düzenlerini girdiği uygulama Flo, emlak uygulamaları Realtor ile Move ve diğer çok sayıda fitness ve sağlık uygulaması hassas kişisel verileri paylaşan programlar arasında.

Uygulamalar kişisel verilerinizi Facebook ile paylaşıyor

İŞİN İÇİNDE 150 ŞİRKET VAR

Daha önce de New York Times, Facebook’un partneri olduğu şirketlere, onayları ve bilgileri olmadığı halde kullanıcıların kişisel bilgilerini sağladığını ortaya koymuştu.

Gazete, Facebook’un en az 150 şirkete yaptığı özel anlaşmalar dahilinde kişisel verilere erişim sağladığını belirtti. Bu şirketler arasında Microsoft’a ait arama motoru Bing, Netflix, Spotify, Amazon ve Royal Bank of Canada yer alıyordu.

Uygulamalar kişisel verilerinizi Facebook ile paylaşıyor

BU DATALARDAN MİLYONLAR KAZANIYORLAR

Facebook’un şirket olarak son zamanlarda maruz kaldığı skandallar, kimi kullanıcıların Facebook’u kapama kampanyasına katılmasına yol açmıştı. Şirketin hisseleri düşerken kimi sermayedarlar şirketin kurucusu Mark Zuckerberg’e istifa çağırısında bulunmuştu. Zuckerberg, Amerikan Senatosu’nda geçen yıl katıldığı bir oturumda gizlilik ve güvenlik ile ilgili sorulara yanıt verdi.

Kişisel veriler şirketler tarafından çok fazla önemseniyor. Şirketler kişsiel veriler üzerinden milyarlarca dolar kazanabiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ