Bursa Haber – Bursa Haberleri

Almanya’da elçilik okulları açma hedefi

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, “Almanya ile anlaşarak Türklerin en yoğun olduğu üç noktada elçilik okulları açmak istiyoruz” dedi.

Almanya’da elçilik okulları açma hedefi

II. Almanya Yıllık Eğitim ve Değerlendirme Çalıştayı çerçevesinde Almanya’da bulunan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Türkiye’nin Köln Başkonsolosluğu’nda çalıştayın sonuçlarını değerlendirdi.

“TÜRK KÜLTÜRÜNÜ OKUTMAK İSTİYORUZ”

Safran, uzun yıllara uzanan ve özellikle 1961 yılından bu yana büyük gelişme gösteren Türk-Alman ilişkilerinin önemine değinerek, “Almanya’da Türkçe ve Türk Kültürü derslerinin, okullarda ciddi olarak yer ve mekan ayrılarak okutulmasını istiyoruz. Türkoloji bölümlerinin üniversitelerde kapatılmamasından yanayız.” dedi.

Almanya'da elçilik okulları açma hedefi

“ELÇİLİK OKULLARI AÇMAYI HEDEFLİYORUZ”

Safran, “Almanya’da bu okullara benzer okullar açmak istiyoruz ve bunu sesli olarak da dile getirdik. Almanya ile anlaşarak biz Türklerin en yoğun olduğu üç noktada elçilik okulları açmak istiyoruz. Bu okulların Gymnasium (lise) düzeyinde, müfredatları karşılıklı olarak anlaşılabilir ve hem Almanya hem de Türkiye’de yükseköğretime girip diploması her iki ülkede de kabul gören bir okul yapısı istiyoruz. Ortak bir müfredatla bunu başarmak istiyoruz.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ