Bursa Haber – Bursa Haberleri

İran’da Dışişleri Bakanı Zarif’in istifası kabul edilmedi

İran Dışişleri Bakanı Zarif’in Esad’ın Tahran ziyaretinden haberdar olmadığı için istifa ettiği öne sürülürken, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Zarif’in istifasını kabul etmediği duyuruldu

İran’da Dışişleri Bakanı Zarif’in istifası kabul edilmedi

asd

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, istifa gerekçesini “Dışişleri Bakanlığının itibarını korumak” olarak açıkladı.

İRAN’DA İSTİFA DEPREMİ

İran merkezli “Arya” haber sitesine konuşan Zarif, “İstifam, dış ilişkilerde Dışişleri Bakanlığının itibarı ve konumunu korumak içindir. Bunu (Dışişleri Bakanlığının itibarını) İran’ın ulusal güvenlik unsurlarından biri kabul ediyorum.” dedi. Kişisel bir kırgınlığının olmadığını söyleyen Zarif, “Dışişleri Bakanı olarak, ulusal çıkarlar ve ülkenin iktidarı için Dışişleri Bakanlığının konumuna riayet edilmemesine tepki göstermeliydim.” ifadelerini kullandı.

Zarif, konuya ilişkin bunun dışındaki görüşlerin kişilerin hayal mahsullerinden ibaret olduğunu dile getirdi.

İSTİFA KABUL EDİLMEDİ

İran Dışişleri Bakanı Zarif, dün sosyal medyadaki hesabından yaptığı açıklamayla istifa ettiğini duyurmuştu. Zarif’in, Suriye rejimi lideri Beşşar Esed’in dün İran lideri Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı ve uluslararası basına fotoğraflarla yansıyan görüşmelerden haberdar edilmediği gerekçesiyle istifa ettiği belirtiliyor. “Entekhab” sitesi muhabirine yaptığı açıklamada, Zarif’in, “Bugün yapılan görüşmelerdeki fotoğraflardan sonra Cevad Zarif’in Dışişleri Bakanı olarak artık dünyada itibarı yoktur.” ifadelerini kullandığı aktarılmıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin istifa kararı alan Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’e desteğinin sürdüğü belirtildi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ruhani’nin Zarif’in istifasını kabul etmediğini duyurdu. İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi, Zarif’in istifa kararına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Dr. Ruhani’nin gözünde, İran’ın yalnızca tek bir dış politikası ve tek bir Dışişleri Bakanı vardır.” ifadesini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ