Bursa Haber – Bursa Haberleri

Theresa May’in yeni Brexit planı

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit’in uygulanabilmesi için son kozlarını oynuyor. İngiliz Başbakan anlaşmasız ayrılık için her yolu deniyor.

Theresa May’in yeni Brexit planı

İngiltere Başbakanı Theresa May, kendi anlaşmasının reddedilmesi halinde, anlaşmasız ayrılık ve Brexit tarihinin ertelenmesi seçeneklerini Parlamento’ya sunacağını söyledi.

Theresa May'in yeni Brexit planı

ANLAŞMASIZ AYRILIK

Özellikle İngiltere ve AB gündemini oldukça meşgul eden anlaşmasız ayrılık konusu üzerinde ısrarla uğraş veren May, yeni bir önerge için Parlamento’yu zorlayacak. Brexit’in ertelenmesi ya da ayrılık için anlaşmasızlığı hedefleyen önergeyi Meclis’e götüren Theresa May, Brexit konusundaki son kozlarını oynuyor.

YENİ REFERANDUM TALEBİ

İngiltere’de muhalefet İşçi Partisi sözcüsü Keir Starmer, Başbakan Theresa May’ın Brexit anlaşmasının Parlamento’da kabul edilmesi durumunda, ikinci bir referanduma sunulması gerektiğini belirtti.

İşçi Partisi, dün yaptığı açıklamada, milletvekillerinin Avrupa Birliği’nden ayrılma konusundaki alternatif planı reddetmeleri halinde, Brexit konusunda ikinci referandum çağrılarını destekleyeceğini söylemişti.

Starmer, ikinci referandumun, AB’de kalma ile May’in Brexit anlaşması arasında bir seçim olacağını söyledi.

Starmer, BBC radyosuna yaptığı açıklamada, “Başbakan’ın anlaşmasının Parlamento’dan geçmesi halinde, bu anlaşma referanduma tabi olmalı.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ