Bursa Haber – Bursa Haberleri

BM’nin Suriye raporu

BM’nin Suriye raporunda, SDG’nin (YPG/PKK) kontrolündeki alanlarda binlerce kadının, erkeğin ve çocuğun hukuksuzca alıkonulduğu bilgisi yer aldı.

BM’nin Suriye raporu

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Suriye Uluslararası Soruşturma Komisyonu, Beşar Esad rejiminin, İdlib’deki sivil yerleşimlere saldırılarını sürdürerek insani kayıplara yol açtığını vurguladı.

Komisyon raporunda, Türkiye ve Rusya’nın, Soçi mutabakatı ile İdlib’deki gerilimi düşürmede önemli rol oynadığını belirtildi. Raporda, rejim güçlerinin, İdlib ile batı Halep bölgesindeki sivil yerleşimlere saldırılarına devam ettiği vurgulanarak, sivillere zarar gelmemesi için herhangi bir önlem almadıklarına işaret edildi.

“PEK ÇOK SİVİLİ ÖLDÜRDÜ”

Rejimin, kontrolüne geçen bölgelerde zorla alıkoyma, ortadan kaybolmalara yol açma ve geri dönenlere zorluk çıkarmaya devam ettiğinin belirtildiği raporda, bu eylemlerin şimdiye dek “binlerce Suriyeli sivilin ölümüne yol açtığı” ifade edildi.

Raporda, rejim güçlerinin ülkenin güneyinde kontrolü ele geçirdikten sonra Ağustos 2018’de kuzeye yöneldiği anımsatılarak, ağustos ve eylülde hastanelerin ve sivil nüfuslu yerleşimlerin hedef alındığı vurgulandı. BM raporunda, “(Rejim güçleri İdlib’de) Silahsızlanma bölgesi kurulmasına rağmen hava saldırılarında aralarında kadın ve çocukların bulunduğu pek çok sivili öldürdü.” denildi.

BM'nin Suriye raporu

YPG / PKK İHLALLERİ

Raporda, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun ve SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK’nın, Deyrizor’u DEAŞ’tan temizleme gerekçesiyle düzenlediği saldırılara da değinildi.

“KADIN, ERKEK VE ÇOCUK HUKUKSUZCA ALIKONULUYOR”

“SDG, Heccin’i Aralık 2018’de DEAŞ’tan aldı ama savaş, aşırı boyutta sivil kayıplara yol açtı.” denilen raporda, “YPG/PKK) SDG’nin kontrolündeki alanlarda binlerce kadın, erkek ve çocuk, hukuksuzca alıkonuluyor. Bazıları acınacak durumdaki kamplarda temel ihtiyaçları karşılanmadan tutulmaya devam ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

BM'nin Suriye raporu

TIBBİ BAKIM, EĞİTİM VE TEMEL İHTİYAÇ MALZEMELERİ OLMADAN YAŞIYORLAR

Raporda ayrıca, Ürdün sınırındaki 41 bin sivilin tıbbi bakım, eğitim ve temel ihtiyaç malzemelerine ulaşamadan olağanüstü vahim şartlarda yaşamaya devam ettiği kaydedildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ