Bursa Haber – Bursa Haberleri

Bakan Albayrak’tan şubat enflasyonu değerlendirmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tanzim satış kararının gıda fiyatları üzerindeki etkisinin enflasyon rakamlarıyla görüldüğünü ifade etti.

Bakan Albayrak’tan şubat enflasyonu değerlendirmesi

Enflasyon şubat ayında yüzde 0,16 artarken, yıllık bazda yüzde 19,67 oldu. Enflasyon rakamlarıyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da Twitter hesabından değerlendirmelerde bulundu.

Berat Albayrak, şunları yazdı: Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Şubat ayında yüzde 0,16 oranında gerçekleşerek beklentilerin altında arttı. Yıllık tüketici enflasyonu ise uzun bir süre sonrasında yüzde 19,67 gerçekleşerek yüzde 20 seviyesinin altında gerçekleşti.

TANZİM SATIŞIN BAŞARISI GÖRÜLDÜ

Şubat ayı enflasyon rakamı alınan tedbirlerin etkisini gösteriyor. Enflasyon gerilemeye devam edecek. Özellikle yüzde 19.02’den yüzde 18.12’ye gerileyen çekirdek enflasyon, düşüş eğiliminin giderek belirginleştiğini ortaya koyuyor.

ÜFE’deki ciddi düşüş de, enflasyondaki düşüşün güçlenerek devam edeceğini gösteriyor. Gıda enflasyonun mevsimsel olumsuz etkiye rağmen, beklentilerin altında kalması Tanzim Satış kararının gıda fiyatlarını baskılamadaki başarısını göstermiştir.

TEK HANELİ ENFLASYONA İNECEĞİMİZE İNANCIMIZ TAM

Önümüzdeki süreç için enflasyon açısından çok daha iyimseriz. Mevsimsel olumsuzlukların geride kalması ve ikinci çeyrekten itibaren özellikle gıda tarafında atacağımız yapısal adımlarla, yaz aylarından itibaren tüm kalemlerde güçlü düşüşler göreceğiz. 2019’u YEP’teki hedeflerimizden daha iyi bir performans ile kapatacağımıza ve tek haneli enflasyon hedefimize beklenenden daha kısa sürede ulaşacağımıza inancımız tam.”

Şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı haberi
Bakan Albayrak'tan şubat enflasyonu değerlendirmesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ