Bursa Haber – Bursa Haberleri

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta mart ayı etkinlikleri

apı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık(YKKSY)’ın sinemadan tiyatroya, fotoğraftan arkeolojiye kadar her alandaki söyleşi/konuşmalar dizisinin Mart ayı programında herkes için bir şey var.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta mart ayı etkinlikleri

Yapı Kredi Kültür sanat (YKY) tarafından yayımlanan Psikanaliz Defterleri kitabından yola çıkılarak oluşturulan Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri dizisinde bu ay, “Tembel olmak ne demektir?” ve “Tembel olmanın altında yatan ruhsal nedenler nelerdir?” soruları sorulacak.

ÇOCUKLARDA RUHSAL SORUNLAR

3 Mart Pazar günü saat: 18:00’da Loca’da yapılacak olan etkinlikte klinik psikolog ve psikanalist Dr. Neslihan Zabcı ve psikoterapist Filiz Torun, çocukların ruhsal sorunlarının nedenleri değil sonuçları olarak ortaya çıkan tembellik, dikkat eksiklikleri, öğrenme güçlükleri ve hiperaktivite gibi belirtilerin ruhsal açıdan ele alınmasının önemi üzerinde duracaklar.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta mart ayı etkinlikleri

GÖSTERİ

Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın Sen balık değilsin ki adlı gösterisi 15 Mart Cuma günü saat: 20:00’da Loca’da izleyicilerle buluşuyor. Oktay Rifat’ın “Ahmet” şiirinin temelini oluşturduğu Sen balık değilsin ki, 2010’da Peniche Anaco (Fransa) ve İstanbul DansPlatform’un desteğiyle, Çıplak Ayaklar Stüdyosu’nda üretildi.

200’DEN FAZLA SAHNELENDİ

Bugüne kadar 40’a yakın şehirde sokaklarda, parklarda, evlerde, cafelerde, derneklerde ve sahnelerde 200’den fazla sahnelendi. Her türlü mekâna ve duruma uyarlanabilen gösteri, her izlenişte farklı bir deneyim yaşatıyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta mart ayı etkinlikleri

KONSER

Klasik Türk müziğindeki güfteler, Shakespeare’in dizelerini anlamamıza yardım edebilir mi? Şair, çevirmen ve edebiyat profesörü Cevat Çapan’ın bu soruyu sormasına yol açan şey, Shakespeare derslerini verirken karşılaştığı bir sorundu. Anadili İngilizce olmayan öğrencilerin, Shakespeare’in dil inceliklerinin tadına varmalarını nasıl sağlayabilirdi?

Çapan böylece ilginç ve eğlenceli bir oyun başlattı ve Shakespeare’in dizelerini klasik müziğimizin yapıtlarıyla bir araya getirdi. 16 Mart Cumartesi günü saat: 17:00’da Loca’da yapılacak.

BAUART işbirliğiyle düzenlenen Ender Sesler konser serisinde bu ay elektronik/noise müzisyeni Batur Sönmez sahneye çıkıyor.

Müzik kariyerinin 20. yılını dinleyicilerle birlikte Loca’da kutlayacak olan sanatçı, yeni projesi “Kontakt” ve imzası niteliğini taşıyan “Flash Mental Experiment”ten oluşan özel bir program sunacak.

26 Mart Salı günü saat: 20:00’daki konserin biletleri Biletix’te. Yapı Kredi Kültür Sanat ve Özel Saint Benoît Fransız Lisesi’nin ortaklığında gerçekleşecek

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta mart ayı etkinlikleri

RUHLARIN İLETİŞİMİ

Proust ve Müzik konseri, Mehmet Rifat’ın YKY’den çıkan aynı adlı kitabından alınan ilhamla tasarlandı. Konserde, piyanist İris Şentürker ve keman sanatçısı Pelin Halkacı Akın, Proust’un yapıtında ve yaşamında büyük öneme sahip olan Richard Wagner, Camille Saint-Saëns, César Franck ve Reynaldo Hahn’ın eserlerini yorumlayacaklar.

Konser öncesinde felsefeci, yazar ve çevirmen Nami Başer ile müzik tarihçisi, besteci ve orkestra şefi Emre Aracı, Proust’un yapıtı ve bunun içinde müziğin yeri üzerine konuşma yapacaklar. 27 Mart Çarşamba günü saat: 18:30’da Özel St. Benoit Fransız Lisesi – Silüet Salonu’nda yapılacak olan konser ücretsiz ve rezervasyonludur.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta mart ayı etkinlikleri

İMZA

İlk romanı Zan’da atmosfer yaratmadaki ustalığıyla dikkat çeken ve ikinci romanı Altı Yaprak Üstü Bulut da bu ay YKY’den çıkan Hasan Gören, 22 Mart Cuma günü saat: 17:00da Oda’da okurlarıyla bir araya gelecek. Gören etkinlikte romanlarından söz edecek, dinleyicilerinin sorularını yanıtlayacak ve kitaplarını imzalayacak.

KÜTÜPHANELER HAFRTASINA ÖZEL ETKİNLİK

Türkiye’de 1964 yılından beri kutlanan “Kütüphane Haftası”nın elli beşincisi bu yıl 25-31 Mart tarihleri arasında gerçekleşiyor. Hafta’nın bu yılki teması Değişen Toplum, Dönüşen Kütüphane. Yapı Kredi Araştırma Kütüphanesi bu temayı, toplumdaki değişimin hem öznesi hem nesnesi olan çocuklar açısından ele alarak “Kitap Kurdu Çocuk Yetiştirmek” başlıklı söyleşiyi düzenliyor.

Çocuk kitabı yazarı Sara Şahinkanat ve akademisyen Asiye Kakırman Yıldız’ın katılacağı etkinlik 28 Mart Perşembe günü saat: 18:30’da Loca’da yapılacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta mart ayı etkinlikleri

 

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ