Bursa Haber – Bursa Haberleri

Mavi Vatan’da çıkarma harekatı

Mavi Vatan 2019 Tatbikatı kapsamında amfibi deniz piyade birlikleri, tank ve zırhlı araçlar, İzmir Körfezi açıklarındaki Hekim Adası’na çıkarma yaptı.

Mavi Vatan’da çıkarma harekatı

Türkiye’yi çevreleyen üç denizde aynı anda gerçekleştirilen Mavi Vatan-2019 Tatbikatı kapsamında, amfibi deniz piyade birlikleri senaryo gereği İzmir Körfezi açıklarındaki Hekim Adası’na çıkarma yaptı.

Mavi Vatan'da çıkarma harekatı

Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’de 103 savaş gemisinin katılımıyla eş zamanlı icra edilen Mavi Vatan-2019 Tatbikatı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca planlanan senaryo ve jenerik coğrafyaya istinaden 7’nci gününde devam ediyor.

Mavi Vatan'da çıkarma harekatı

Senaryo gereği, İzmir Körfezi açıklarında bulunan Hekim Adası’na çıkarma yapmak için amfibi deniz piyade birlikleri, tank ve zırhlı araçların yerli ve milli amfibi tank çıkarma gemisi TCG Bayraktar’a yüklenmesinin ardından tatbikatın deniz geçiş safhası başlamış oldu.

Mavi Vatan'da çıkarma harekatı

LİMBO HAREKATI

Hekim Adası’na yaklaşılmasının ardından “limbo harekatı” yapıldı.
Bu arada tank ve zırhlı araçlar taşıyan çıkarma gemilerine amfibi deniz piyade birlikleri de nakledildi.

Mavi Vatan'da çıkarma harekatı

Çıkarma gemilerinin derinlikleri nedeniyle kapak atamadığı plajlara botla deniz piyadelerinin çıkarılması ve böylece tatbikat senaryosuna göre düşmanın ana plajdaki kuvvetinin bölünmesi için TCG Bayraktar Gemisi’nde bulunan küçük çıkarma gemileriyle ve Amfibi Hücum Timleri suya indirildi.

Adanın sahiline yaklaşan gemi ve birliklerin deniz içinde karşılaşabileceği muhtemel bir mayın ya da tehlikeli cisimlerin tespit edilmesi için TCG Edremit Gemisi’nde konuşlu bulunan Hafif Otonom Sualtı Aracı’nda (HOSA) görevli dalgıçlar tarafından denize bırakıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ